Navigácia

Obsah

História turistiky vo Višňovom

Typ: ostatné
Keď sa v pamäti vraciame na činnosť turistiky vo Višňovom, musíme prejsť do 80. rokov minulého storočia. Turisti boli spoločne s lyžiarmi registrovaní pod TJ Višňové. Turistika sa v tých rokoch robila prevažne individuálne, ale organizovali sa aj akcie národného charakteru, ako národný výstup na Kriváň, medzinárodný výstup na Rysy a pod.

Turisti vo Višňovom si tradične koncom apríla pripomínali oslobodenie obce výstupom na Minčol a oslobodenie republiky výstupom na vrch Polom. Tieto podujatia sa konajú dodnes. Po zmenách v roku 1989 nastali väčšie možnosti aj v oblasti turistiky. Otvorili sa hranice a turisti tak mohli spoznávať nielen krásy prírody na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Najvýznamnejšou turistickou akciou, organizovanou Turistickým a Lyžiarskym oddielom vo Višňovom je Silvestrovský výstup na Minčol. Prvého ročníka, ktorý sa konal v roku 1997 sa zúčastnilo 14 turistov z Višňového, no rokmi sa táto koncoročná turistická akcia dostala do povedomia širšiemu okruhu ľudí. Posledný výstup, medzičasom zaradený do kalendára KST Žilina absolvovalo okolo 260 turistov zo širokého okolia.

V roku 1990 vznikol Klub slovenských turistov (KST), ktorý nadviazal na činnosť turistických organizácií, založených v predchádzajúcich obdobiach. KST zameriava svoju činnosť na rôzne druhy turistiky, ako sú: pešia, lyžiarska, vodná, vysokohorská, cyklo, jazdecká, turistika zdravotne postihnutých, kempingu a karavaningu, mládeže, táborenia a ochrany prírody. Medzi verejnoprospešné aktivity KST patrí aj značenie turistických trás.
K turistickému oddielu pribudol v roku 2006 aj miestny klub KST Višňové, ktorý sa angažuje v celoslovenskej turistickej organizácii a dopĺňa aktivity TJ. Jeho členovia sa zúčastňujú na svojich individuálnych akciách, ako aj podujatiach organizovaných okresným odborom KST.
Medzi tradičné akcie patria výstupy na Čipčie, 100 jarných km - Lietavsky hrad, Kunerad - Martinské hole, Polom, výstupy vo Veľkej Fatre a pod. Menšie skupiny turistov absolvovali zahraničné výstupy na Vezuv, Olymp, Elbrus, Triglav a splavovanie riek v Slovinsku, či Chorvátsku. V súčasnosti má klub okolo 30 členov, ktorí sa aktívne zapájajú na domácich akciách, ako bol výstup na Javorinu pri príležitosti 67. výročia ukončenia II. svetovej vojny, turistické výlety v Malej či Veľkej Fatre, ale aj zber odpadkov vo Višňovskej doline.
 

Autor: Peter Porubčanský

 

Jeden z prvých výstupov na Minčol Turisti vo Višňovom

Spracoval: P.Grňa, R.Kuba


Vytvorené: 28. 4. 2018
Posledná aktualizácia: 30. 4. 2018 13:57
Autor: Správca Webu